REKUPERATORY POZNAŃ

ROZWIĄZANIA DLA DOMU

Energooszczędne rozwiązania w budownictwie często pogarszają warunki naturalne w budynkach. Szczelne okna i drzwi powodują koncentrację niepożądanych składników w powietrzu takich jak: dwutlenek węgla, para wodna oraz zanieczyszczeń mechanicznych - kurzu. Zawilgocenie prowadzi do rozwoju bakterii i grzybów i tym samym obniża komfort życia w tych pomieszczeniach, a także może wywołać wiele poważnych chorób. Oczywiście wentylacja grawitacyjna oraz montowanie w oknach wywietrzników może zapobiec tego typu zjawiskom, ale w praktyce okazuje się, że w czasie chłodu i mrozów wieje nimi zimne powietrze, co skłania nas do ich zamykania.

W tym momencie musimy zadać sobie pytanie:

- czy chcemy zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku kosztem pogorszenia warunków bytowych oraz występowania pleśni i grzybów ?
- czy też wprowadzać w sposób niekontrolowany zimne powietrze i tym samym ponosić niemałe wydatki na ogrzewanie ?

Rozwiązanie tego problemu może być tylko jedno:

REKUPERACJA - SYSTEM WENTYLACJI MECHANICZNEJ Z ODZYSKIEM CIEPŁA

System ten przedstawiając w uproszczeniu składa się z centralki zwanej rekuperatorem oraz z układu rozprowadzenia powietrza do poszczególnych pomieszczeń budynku, tj. izolowane kanały, kratki, anemostaty, czerpnia i wyrzutnia. Główną częścią tego układu jest rekuperator.


Rekuperator MISTRAL produkcji PRO-VENT

BUDOWA I ZASADA DZIAŁANIA REKUPERATORA
Wymiana powietrza w pomieszczeniach z zastosowaniem rekuperatora polega na usunięciu powietrza zużytego i dostarczeniu świeżego o odpowiednich parametrach. Zużyte powietrze systemem kanałów transportowane jest do centrali, gdzie podlega filtrowaniu i wyrzucane jest przez kanał wylotowy na zewnątrz budynku. Świeże powietrze kanałem wlotowym zasysane jest do wnętrza urządzenia gdzie przechodzi przez filtry, które wyłapują drobiny kurzu oraz alergeny, pyłki traw i drzew. Następnie powietrze przeciwbieżnie przepływa przez kolejne płyty wymiennika ciepła, gdzie zostaje ogrzewane ciepłem oddanym przez powietrze usuwane. Podgrzane powietrze tłoczone jest następnie do wentylowanych pokoi, sal czy biur.

1 - wentylator nawiewny 2 - wentylator wywiewny 3 - krzyżowy wymiennik ciepła 4 - filtr nawiewu 5 - filtr wywiewu

PRZYKŁADOWA INSTALACJA NAWIEWNO - WYWIEWNA DLA DOMKU JEDNORODZINNEGO Z ZASTOSOWANIEM REKUPERATORA We właściwie wentylowanym domu świeże powietrze z zewnątrz napływa do pomieszczeń zwykle najmniej zanieczyszczonych : pokoi dziennych lub sypialni. Stamtąd przepływa do przedpokoju, a następnie do pomieszczeń, w których wydziela się dużo zanieczyszczeń i wilgoci, czyli do kuchni, łazienki lub toalety ; skąd jest usuwane na zewnątrz. Odpowiednie rozmieszczenie nawiewników i wywiewników ma zapobiec napływowi zanieczyszczeń, zapachów i wilgoci z kuchni, łazienki i toalety i tym samym zapewnić prawidłową wentylację.

WYMAGANE ILOŚCI POWIETRZA, KTÓRE NALEŻY USUNĄĆ Z OKREŚLONYCH POMIESZCZEŃ DLA ZAPEWNIENIA WENTYLACJI DOMU (wg PN-83 B-03430)

- kuchnia z oknem i kuchenką :
    - gazową - 70m3/h
    - elektryczną (w mieszkaniu do 3 osób) - 30m3/h
    - elektryczną (w mieszkaniu więcej niż 3 osoby) - 50m3/h
- kuchnia bez okna z kuchenką elektryczną - 50m3/h
- łazienka - 50m3/h
- toaleta - 50m3/h
- pokój - 30m3/h
- pomieszczenie bez okna - 15m3/h

OSZCZĘDNOŚCI NA ETAPIE PROJEKTOWANIA DOMU
Zaprojektowanie instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła na etapie planowania budynku pozwoli na ograniczenie kosztów w trakcie budowy (zbędny komin do wentylacji grawitacyjnej oraz kominki dachowe; okna wyposażone w tzw. mikrowentylację można zamienić na identyczne pozbawione mikrowentylacji, tańsze o kilkadziesiąt procent). W ten sposób koszty inwestycyjne wentylacji z odzyskiem ciepła ulegają znacznemu zmniejszeniu, a w skrajnym przypadku są niemal równe z wykonaniem prawidłowo działającej wentylacji grawitacyjnej.

W podsumowaniu system rekuperacji zapewnia:

- Oszczędność energii

- Stały dopływ świeżego powietrza

- Eliminacja zawilgocenia pomieszczenia

- Skuteczne usuwanie przykrych zapachów

- Filtrowanie nawiewanego powietrza
(szczególnie istotne dla alergików)

Oferujemy dostawę i montaż instalacji i urządzeń wentylacji mechanicznej i klimatyzacji, rekuperatorów w Poznaniu, Buku i na terenie Wielkopolski.
Przejdź do oferty